Çanakkale İçinde Gençlik Kampı!07.08.2015

    Asım’ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek

            İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek…

                         

            Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı anısına düzenlenen “Ecdada Saygı Kampı ” başladı. Açılış programına Gençlik ve İzcilik Dairesi Başkanı Sayın İbrahim SEZGİN’in yanı sıra Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl müdürü de katıldı.

            Bakanlığımızın kurulduktan sonra çadır kampı konseptinde düzenlediği ilk kamp olma özelliğini taşıyan “Ecdada Saygı Kampı”na gençlerimizin ilgisi yoğundu.  Aydın, Muğla, İzmir, Manisa, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt ve Mersin’den kampa katılan 180 gencimiz, ecdadın huzurunda bu büyük tarihin kapılarını araladı.

            Kampçılar sabah namazının ardından 57. Alay Vefa Yürüyüşü ile Conkbayırı’na 4 kilometrelik bir yolculuğa çıktılar. Buradaki menüleri buğday çorbası, peksimet ve üzüm hoşafından ibaretti. Daha sonra rehber eşliğinde şehitlik ziyareti gerçekleştirildi. Büyük medeniyetlerin merkezi olan Çanakkale’de Truva antik kenti ve Asos ziyareti de ihmal edilmezken; tarihi Aynalıçarşı ve Behramkale de kampçılarımızın durak noktaları arasında yer aldı.

            Tarihçi yazar Talha Uğurluel’in “Çanakkale Zaferi” adlı semineri, büyük zaferde ecdadın bütün cihana ezberlettiği “Çanakkale geçilmez.” düsturunun satır aralarını günümüze taşırken; Çanakkale Sanat Tiyatrosunun “Çanakkale Destanı” oyunu, bazı gözyaşlarının daha ıslak olabileceğini gösterdi.

            Çanakkale’de kimliklerin hiçbir önemi yoktur. Söz konusu vatan olduğunda din, dil, ırk ayrımı ortadan kalkar. İşte Çanakkale, birlik olmanın tarihe sığmayan destanıdır.

            Aziz şehitlerimizin ruhu şâd olsun.